درباره کنفرانس
اهداف
محورها
پيام دبير
مخاطبين
نحوه ي ثبت نام
محل برگزاري
ارتباط با ما
پيوندهاي مفيد

در سالهاي گذشته با همت شهرداري قزوين و حوزه معاونت شهرسازي و معماري شهرداري قزوين، همه ساله همايش­هاي تخصصي در سطح ملي با محوريت شهر و سيماي شهري و مباحث توسعه شهري برگزار گرديده که ضمن ايجاد فضايي جهت تعامل انديشمندان و دانشمندان و کارشناسان و متخصصان در سطح ملي و بين المللي توانسته است به دستاوردهاي اجرايي و ظهور و بروز در عرصه شهري دست پيدا کند. لذا در 26 بهمن ماه سال جاري دوازدهمين همايش شهر وسيماي شهري و هفتمين همايش ملي توسعه شهري با عنوان «شکوفايي شهري (CPI)» در سالن شهيد رجايي– دانشگاه فرهنگيان شهر قزوين برگزار خواهد شد. از اين رو در ادامه سابقه­ي برگزاري همايش در سال­هاي پيش آورده شده است.

نخستين همايش شهر و سيماي شهري شهرداري قزوين در سال 1383 و با محوريت تراکم و سيماي شهري قزوين برگزار گرديد. و در ادامه اين روند در سال 1384 اين همايش با شش محور ساماندهي بافت­هاي حاشيه شهر، بهبود کيفيت حمل و نقل شهري، مقاوم­سازي ساختمان­ها، مناسب­سازي فضا براي معلولين و جانبازان، هويت بخشي به سيما و کالبد شهري، احياء بافت­هاي تاريخي و فرسوده شهري پيش برده شد.  

سومين همايش سيماي شهري در سال 1385 و متفاوت با دو همايش قبلي همراه با نمايشگاه جانبي مباحث احياء بافت­هاي فرسوده شهري، بهبود کيفيت حمل و نقل شهري، مقاوم سازي ساختمان­ها، مناسب سازي فضا براي معلولين و جانبازان، هويت بخشي به سيما و کالبد شهر، مبحث 19 مقررات ملي (انرژي خورشيدي) را مورد توجه قرار داد. و در سال 1386 همايش با پنج محور بافت­هاي تاريخي و فرسوده، مبحث 19، GIS، GPRS، CDS و مکاتب معماري برگزار گرديد. 

در سال 1387 با تلاش و همت مسئولين محترم همايش شهر و سيماي شهري به دبيرخانه ملي توسعه شهري با رويکرد ارتقاء منظر شهري طي مصوبه وزارت مسکن و شهرسازي و دستور رياست جمهوري اسلامي ارتقا پيدا کرد. و در سال 1388 نيز اولين همايش ملي توسعه شهري با عنوان مکتب معماري قزوين با محورهاي منظر شهري تاريخي و چشم انداز توسعه شهر قزوين و شناسايي ويژگي­هاي معماري و شهرسازي قزوين برگزار شد. در سال 1389 نيز دومين همايش توسعه شهري با رويکرد ارتقاء منظر شهري و هفتمين همايش شهر و سيماي شهري با محوريت منظر شهري، يک امتياز عمومي رويکرد منظر در پروژه­هاي شهري مورد تاکيد مسئولين و شهروندان قرار گرفت.

با بهره گيري از بيانات مقام معظم رهبري و تاکيد ايشان در توجه به موضوعات فرهنگي و اجتماعي در کليه فعاليت­هاي اجرايي و مطالعاتي کشور و نيز در راستاي اهداف برنامه چهارم توسعه و با درايت شهردار محترم قزوين، هشتمين همايش شهر و سيماي شهري و سومين همايش ملي توسعه شهري با رويکرد اجتماعي و فرهنگي در سال 1390 برگزار گرديد. با توجه به استقبال بي­نظير از اين همايش­ها تاکنون نتايج حاصل از آنها در برنامه ريزي پروژه­هاي مطالعاتي و اجرايي مورد توجه قرار گرفته است و نتايج همايش هشتم نيز به عنوان يک پيوست جديد به صورت پيوست اجتماعي و فرهنگي در پروژه هاي مطالعاتي شهرداري قزوين مورد توجه بوده و لحاظ گرديده است که همان سال نيز تعدادي از پروژه­ها را در قالب پيوست هاي فرهنگي و اجتماعي به مشاوران داراي صلاحيت لازم واگذار و 7 پروژه از پروژه هاي شاخص به منظور تهيه پيوست فرهنگي و اجتماعي به مشاور واگذار شده است که بعد از جمع­بندي در سال آينده تمامي مطالعات و طراحي هاي پروژه­هاي شهرداري قزوين جهت تهيه پيوست­هاي اجتماعي و فرهنگي به مشاور واگذار خواهد شد. همچنين به لحاظ اهميت داشتن پيوست هاي اقتصادي در پروژه هاي شهر قزوين نيز 9 پروژه شاخص شهر قزوين جهت تهيه پيوست اقتصادي به مشاور واگذار شده است.

سال 1391 نيز نهمين همايش ملي شهر و سيماي شهري و چهارمين همايش ملي توسعه شهري با عنوان منظر تاريخي شهر در برج ميلاد تهران برگزار شد. هدف از برگزاري اين همايش شناخت و معرفي شهر قزوين به عنوان يکي از شهرهاي مهم تاريخي کشور، حفظ و تداوم منظر تاريخي شهرها، شناخت آداب و رسوم ، شيوه زندگي، هويت اجتماعي و به طور کلي شناخت فرهنگ سرزميني، شناخت و حفظ طبيعت سرزميني، ايجاد تمايز ميان مديريت شهرهاي نوين و مديريت شهرهايي با هويت تاريخي و ارزش هاي فرهنگي،  مديريت حفظ و احياي بافت هاي تاريخي، تحقق توسعه پايدار شهري با حفاظت از ارزش هاي تاريخي و فرهنگي  بومي و منابع طبيعي و محيط زيست شهر، تداوم و پايداري منظر تاريخي شهر براي نسل حاضر و آينده و همچنين بررسي تجارب مشابه مديريتي براي تصويب قوانين و يا تغيير قوانين مورد عمل و ... مي باشد.

دهمين همايش شهر وسيماي شهري و پنجمين همايش ملي توسعه شهري با عنوان منظر تاريخي فرهنگي شهر اسلامي در تاريخ 6 اسفند ماه سال 1392 برگزار گرديد. از جمله محورهاي اين همايش مي توان به شهر پايدار و منظر تاريخي – فرهنگي شهر، هويت ايراني –اسلامي در سيما و منظر شهري، نقش سرمايه اجتماعي و توسعه فرهنگي در معماري و شهرسازي شهر اسلامي و طرح ها توسعه شهري و منظر تاريخي – فرهنگي شهر قزوين اشاره نمود.  هدف از برگزاري اين همايش ارائه يک طرح نظري براي بازسازي تاريخي و فرهنگي شهر اسلامي ، شناخت عناصر اساسي در ترکيب فرهنگي شهر اسلامي و شناخت مهمترين فضاهخاي شهري در شهر اسلامي مي­باشد.

يازدهمين همايش شهر وسيماي شهري و ششمين همايش ملي توسعه شهري با عنوان مشارکت شهروندان با استقبال بي نظير مهندسيت و متخصصين ملي کشور روبرو شد و دوازدهمين همايش شهر وسيماي شهري و هفتمين همايش ملي توسعه شهري با عنوان شکوفايي شهري  در سال 1395 به همت معاونت معماري و شهرسازي شهرداري قزوين برگزار شد

در ادامه در سال جاري سيزدهمين همايش شهر و سيماي شهري و هشتمين همايش ملي توسعه شهري با عنوان قزوين پايلوت جهاني اهداف توسعه پايدار در راستاي هم انديشي و تحقق ارمان هاي توسعه پايدار در جوامع محلي و اجرايي نمودن اهداف آن برگزار مي شوذ.