سه‌شنبه ۱۳۹۲/۱۲/۰۶

نصرتي، شهردار قزوين:

بايد به دغدغه‌هاي شهري رهبري پاسخ مثبتي داده شود

بايد با ارائه الگوي مناسبي براي سيماي شهري با محوريت معماري اسلامي به دغدغه‌هاي مقام معظم رهبري پاسخ مثبتي داده شود.

 

شهردار قزوين گفت: بايد با ارائه الگوي مناسبي براي سيماي شهري با محوريت معماري اسلامي به دغدغه‌هاي مقام معظم رهبري پاسخ مثبتي داده شود و دغدغه‌هاي رهبر انقلاب در اين زمينه مورد توجه قرار گيرد.
به گزارش اداره روابط عمومي و امور بين‌الملل شهرداري قزوين؛ مسعود نصرتي در دهمين همايش شهر و سيماي شهري و پنجمين همايش ملي توسعه شهري که در سالن اجتماعات دانشگاه بين‌المللي امام خميني (ره) با حضور مسوولان استاني و کشوري برگزار شد، گفت: دهمين همايش شهر و سيماي شهري و پنجمين همايش ملي توسعه شهري با محوريت دغدغه‌هاي مقام معظم رهبري در خصوص سيماي شهري برگزار شده است.
وي با بيان اينکه شهر و سيماي شهري و توسعه آن توسط مهندسين به نتيجه مي‌رسد، گفت: اين همايش با مشارکت و همراهي سازمان نظام مهندسي ساختمان و سازمان بسيج مهندسي عمران و معماري استان قزوين برگزار شده است.
شهردار قزوين با اشاره به ديدار مقام معظم رهبري با شهردار و شوراي شهر تهران و بيان دغدغه‌هاي ايشان در خصوص سيماي شهري بيان کرد: در برگزاري اين همايش دغدغه‌هاي مقام معظم رهبري در سيما و منظر شهري که در تهران اشاره کرده است مورد توجه قرار گرفته است و اين مشکل در تمام شهرها وجود دارد.
اين مقام مسوول افزود: در ماده 169 قانون پنجم توسعه و سرفصل‌هاي عمران شهري و شرح وظيفه شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران خواسته شده است تا کارگروهي تشکيل و مسائل سيماي شهري بررسي شود و شهر تهران اين کارگروه را تشکيل داده است و شهر قزوين نيز با توجه به دبيرخانه دائمي شهر و سيماي شهر با شهر تهران در اين کارگروه همراهي خواهد داشت تا به ضوابط و معيارهاي يکساني در اين زمينه برسد.
نصرتي ادامه داد: شهر قزوين با دانشگاه علم و صنعت که قطب معماري اسلامي است مشارکتي را ايجاد کرده که در روز قزوين سال آينده الگوي مناسبي از اين معماري را در شهرها معرفي کند.
وي گفت: اميدواريم در روز قزوين سال آينده به تاکيدات مقام معظم رهبري در خصوص سيماي شهري پاسخ مثبتي داده باشيم.
شهردار قزوين افزود: اساسنامه مجمع جهاني شهر اسلامي بعد از برگزاري اين مجمع تاکنون هشت بار با نظر شهرهاي اسلامي و گروه‌هاي متخصص و شهرداران اصلاح شده است که در 2 هفته گذشته اين اساسنامه به تصويب سازمان ملل رسيده و در چند روز آينده ابلاغ خواهد شد.
اين مقام مسوول بيان کرد: در مجمع جهاني اسلامي با حضور دانشمندان علوم ديني و شهري در همه حوزه‌هاي مرتبط و مجريان دستگاه‌هاي اجرايي به يک جمع‌بندي در حوزه معماري اسلامي رسيديم و اين جمع‌بندي در مجمع جهاني شهر اسلامي در شهر کاظمين ارائه مي‌شود که اميدواريم يک دستاورد خوبي در احيا و عملکرد شهرسازي و معماري اسلامي داشته باشد.
وي افزود: در اين فاصله با چهار وزارتخانه تاثيرگذار محيط زيست، وزارت کشور، راه و شهرسازي و ميراث فرهنگي توانستيم تفاهم‌نامه‌اي براي تبادل اطلاعات آماده کنيم  و در قدم بعدي ارتباط با کلان شهرها است که با 203 شهر اسلامي مکاتبات براي ارسال اساسنامه انجام شده است.
شهردار قزوين گفت: با هماهنگي استاندار قزوين بايد شرايط شهر قزوين براي رسيدن به جايگاه اسلامي فراهم شود که در اين راستا موضوع ساماندهي امامزاده‌ها مطرح شده است که با ساماندهي 10 امامزاده در محدوده شهر قزوين و شناسايي امامزاده‌ها در سطح استان و پرداختن به مساجد محلي اين کار شروع شده و در سال آينده اين عناصر تاثيرگذار اسلامي نمود بيشتري پيدا خواهد کرد.
نصرتي اظهار کرد: ديگر ما فرصت سعي و خطا نخواهيم داشت و حتما بايد نگاه جدي به معماري اسلامي ايران داشته باشيم.
وي افزود: بايد در اين راستا به محلات بيشتر پرداخته شود تا احساس تعلق در شهروندان بيشتر شود.
اين مقام مسوول بيان کرد: بايد غفلت 150سال گذشته اصلاح شود و قزوين با فضاي ايجاد شده به مرکز تشيع برگردد.
پايان پيام
 
 

 

تصاویر مرتبط